Jdi na obsah Jdi na menu
 


Korela chocholatá (Nymphicus hollandicus) je australský papoušek a jediný zástupce rodu korela. Korely patří mezi typické představitele papoušků a mají tedy všechny jejich typické znaky.

Korely chocholaté jsou velké 30 až 33 cm, mladí ptáci jsou o něco menší. V přírodě žijící korela je celá šedohnědá, pouze hlavu má žlutě zbarvenou (samičky nemají žlutou barvu tak výraznou). Pro korely je charakteristická nápadná chocholka, která je v klidu složena dozadu a při rozrušení chocholku vstyčuje dozadu podobně jako kakadu. Na základě určitých podobných znaků ve stavbě těla a chování (chocholka, příušní skvrna, střídání se v sezení na vejcích mezi samečkem a samičkou atd.) s papoušky kakadu zařadili někteří přírodovšdci korelu do čeledi kakaduovitých, a to jako samostatnou podčeleď korely (touto problematikou se zabývá řada odborníků a existuje na ni několik dalších teorií).

České jméno korela vznikla zkomolením anglického pojmenování pro některé druhy kakaduů - Correla (například kakadu tenkozobý - Long Billed Corella).Korela chcocholatá byla poprvé popsána a pojmenovaná v roce 1792. Její život ve volné přírodě popsal anglický přírodovědec John Gould kolem roku 1840. Prvního odchovu v zajetí docílil v roce v roce 1858 chovatel Lenkfeld. Roku 1865 se odchov podařil také zologické zahradě v Londýně, v roce 1870 byly první odchovy hlášeny z Holandska a a mimo Evropu bylo prvního odchovu dosaženo v roce 1900 v Indii. U nás byla korela chocholatá poprvé odchována v roce 1879 chovatelem Schoebelem, který svůj úspěšný pár spolu se 4 mláďaty vystavoval v témže roce na výstavě exotických ptáků v Praze. již v polovině třicátých let byla považována za "jednoho z nejvšednějších papoušků vůbec".

Korela je až do dnešní doby velmi oblíbeným a často chovaným druhem papouška. Pro svou nenáročnost a schopnost snadno zahnízdit je doporučována jako papoušek pro začínající chovatele.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Korela

(Lucie, 10. 10. 2015 21:12)

Dobrý den,
mám dotaz. Chtěla bych si pořídit korelu, ale nevím jestli jsou na ochočení a mluvení lepší samečci nebo samičky.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem
Lucie

Re: Korela

(LB, 12. 10. 2015 18:21)

Dobrý den, samečci mají od přírody schopnost lépe napodobovat určité zvuky, čímž vytváří dojem na samičku v období páření. Ochočená a mazlivá samozřejmě může být i samička. U samiček je spíše potíž v tom, že často po odchovu mláďat tuto schopnost příliš nevyužívají, ne však, že by ji zapomněly. Takže jestli budete mít korelu jen jako mazlíka můžete očekávat, že se mluvit naučí.

Mám jedno dilema.

(Kristýna, 7. 1. 2014 21:53)

Může se papoušek zamylovat do člověka a odmítat svou partnerku když šileně projevuje zajem oněj?Předem děkuji za informaci